Ako vybrať nabíjaciu batériu?

Nabíjacie batérie využijete do celého radu domácich elektronických prístrojov ako sú fotoaparáty, bezdrôtové myši, detské hračky atď. Na rozdiel od jednorazových batérií, ktoré môžete po vybití vyhodiť, je ich možné znovu dobiť a používať opakovane. Vo výsledku ponúknu nabíjacie batérie oveľa dlhšiu životnosť a použiteľnosť.

Nabíjacie batérie využijete do celého radu domácich elektronických prístrojov ako sú fotoaparáty, bezdrôtové myši, detské hračky atď. Na rozdiel od jednorazových batérií, ktoré môžete po vybití vyhodiť, je ich možné znovu dobiť a používať opakovane. Vo výsledku ponúknu nabíjacie batérie oveľa dlhšiu životnosť a použiteľnosť.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Rozdelenie nabíjacích batérií

Nabíjacie batérie AA

Nabíjacie batérie AA, označované ako nabíjacie (sekundárne) ceruzkové batérie, sa hodia do mnohých zariadení v domácnosti. Poskytujú napätie 1,2 V a ich kapacita sa pohybuje v rozmedzí 1 000 až 2 800 mAh. Čím je kapacita vyššia, tým je obvykle batéria drahšia.

Obvyklé použitie nabíjacích AA batérií

Nabíjacie batérie AA

Nabíjacie batérie AAA

Nabíjacie batérie AAA, tiež nazývané mikrotužkové batérie, využívajú drobnejšie elektronické zariadenia. Napätie je 1,2 V, rovnako ako u nabíjacích AA batérií. Nabíjacie mikrotužkové batérie majú menšie rozmery, z čoho je odvodená aj ich nižšia kapacita 400 až 1 000 mAh.

Nabíjacia batéria C

Nabíjacie batérie typu C sa v spotrebnej elektronike vyskytujú menej často a aj ich ponuka je užšia. Tiež udrží napätie 1,2 V, kapacita sa potom pohybuje v rozmedzí 2 500 až 5 000 mAh.

Obvyklé použitie nabíjacích C batérií

Nabíjacie batérie C

Nabíjacia batéria D

Nabíjacie batérie typu D sa používajú v zariadeniach s vysokým odberom elektrickej energie. Pri napätí 1,2 V dokážu dodávať väčší prúd. Kapacita sa pohybuje v rozpätí 3 000 až 10 000 mAh.

Obvyklé použitie nabíjacích D batérií

Nabíjacie batérie D

Nabíjacia batéria 9 V

9 V nabíjacie batérie sú vhodné na použitie v elektronických zariadeniach s nízkym a stredným odberom prúdu. Kapacita sa obvykle pohybuje medzi 150 až 300 mAh.

Parametre dôležité pre výber nabíjacej batérie

Typ článku

Nabíjacie batérie využívajú rôzne technológie, resp. chemické zloženie článkov. Tie do veľkej miery definujú kapacitu, napätie, počet nabíjacích cyklov a mnohokrát aj cenu batérie. Medzi najčastejšie používané technológie nabíjacích batérií patria:

  • Niklovo-kadmiové (NiCd) akumulátory - nízka strata napätia v priebehu života, sú schopné reagovať aj v nízkych teplotách (až do – 40 °C). Nevýhodou je nízka kapacita a pamäťový efekt.

  • Niklovo-metalhydridové (NiMH) akumulátory - najmenej náchylné k tzv. pamäťovému efektu, nízka hmotnosť, odolnosť voči ľahkému mrazu (do – 10 °C).

  • Lítium-iónové (Li-Ion) akumulátory - dobrý pomer výkonu k hmotnosti, nízke samovoľné vybíjanie, netrpia pamäťovým efektom.

  • Lítium-polymérové (Li-Pol) akumulátory - podobné Li-Ion akumulátorom, rozdiel je v použití polyméru namiesto organických rozpúšťadiel, vhodný zdroj energie pre pohon modelov poháňanými elektromotormi.

Nabíjacia batéria

Kapacita batérie

Kapacita nabíjacej batérie je udávaná v mAh a určuje, ako dlho vydrží fungovať od plného nabitia. U rôznych typov článkov sa líši, ale rádovo sa pohybuje v stovkách až tisícoch mAh.

Napätie batérie

Udáva sa vo voltoch (V) a čím je vyššia, tým väčšiu má nabíjacia batéria "výkon". Ceruzkové a mikroceruzkové nabíjacie batérie zvládajú napätie 1,2 V. Jednorazové batérie majú 1,5 V, časom však klesá. Prakticky u všetkých zariadení sa s týmto rozdielom počíta a batérie by mali fungovať v oboch prípadoch bez problémov.

Počet nabíjacích cyklov

Tento údaj popisuje koľkokrát je možné batériu nabiť a vybiť bez toho, aby stratila svoju pôvodnú kapacitu. Pri súčasných technológiách zvládnu nabíjacie batérie viac ako 1000 nabíjacích cyklov a väčšine používateľov tak vydržia niekoľko rokov. Potom ich kapacita začne klesať.

Príslušenstvo k nabíjacím batériám

Najčastejšie otázky

Nepoužívané batérie vždy postupne strácajú energiu. Tento proces nazývame samovoľné vybíjanie. Pri jednorazových batériách k tomu dochádza veľmi pomaly (úbytok 1 až 2 % kapacity ročne), nabíjacie batérie sa vybíjajú výrazne rýchlejšie (úbytok 10 až 30 % kapacity mesačne). Z toho dôvodu nie je ich využitie vhodné v záložných či bezpečnostných svietidlách, diaľkových ovládačoch a podobných zariadeniach.

Odporúča sa vyberať medzi tzv. "inteligentnými nabíjačkami." Ich výhodou je schopnosť rozpoznať plnú kapacitu článkov a aktuálny stav nabitia batérií. Na základe toho nabíjačky upravia nabíjací prúd tak, aby nedochádzalo k prebíjaniu.

Môže sa to stať. Pokiaľ sú nabíjacie batérie skratované, môžu dosiahnuť veľmi vysoké teploty, v dôsledku čoho niekedy dochádza k úniku chemických látok obsiahnutých v ich útrobách. Nepoužívajte preto nabíjacie batérie v hračkách, ktoré si deti berú do postele.

Spotrebné nabíjacie batérie AA, AAA, C a D majú vždy napätie 1,2 V. Prevažná väčšina zariadení, ktoré sú batériami napájané, si poradia ako s jednorazovými batériami 1,5 V, tak aj s nabíjacími 1,2 V.